TESK’ten çocuk emekçilere ait açıklama

Posted by

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, çocuk personel sayısına ait açıklama yaptı. Palandöken, çocuk işçiliğinin, hakikat vakitte ve uygun koşullar sağlanarak, mesleksel eğitimle çıraklığa yönlendirilmesine yönelik çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Türkiye ve dünyanın kanayan yarası olan çocuk işçiliğiyle uğraşın sürdüğünü vurgulayan Palandöken, “Çocukların eğitimden de çocukluğunu yaşamasından da yoksun kalmaması, uygun koşullarda ve gerçek vakitte mesleksel eğitim alarak çıraklığa yönlendirilmesi için esnaf ve sanatkar topluluğu ve konfederasyon olarak projelerimizle çok değerli adımlar atmaya devam ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Esnafın yanında ve mesleksel eğitim okullarında iş öğrenen çırakların, çocuk emekçi değil öğrenci olduğunu belirten Palandöken, şunları kaydetti: ”Devam etmekte olan İstihdam İçin Mesleksel Eğitim Projesi’nde (İMEP) de UNICEF ile olan projemizde de öncelikle çocuk emekçi ve çıraklık kavramlarının birbirinden farkı olduğu noktasında aile ve patronları bilinçlendirmeyi, daha sonra inançlı bir ortamda tüm önlemler alınarak çırakların mesleksel eğitime yönlendirilmesini amaçladık. Bugünün meslekleri çıraklarla süregelerek geleceğe aktarılacak. Birçok meslek, yetiştirilecek çırak bulunamaması nedeniyle, kaybolmaya yüz tuttu.

Çocuk emekçilerin sayısı maalesef son yıllarda değerli bir artış gösterdi. Bu artışa sebep olan en büyük gelişme pandemi periyodunda artan geçim düşünceleri oldu. Dünyada toplam 160 milyonu aşkın çocuk personel bulunuyor. Ülkemizde ise 700 binin üzerinde çocuk personel olduğu kestirim ediliyor. Halbuki birçok meslek, yetiştirecek çırak bulunamadığından dolayı, kayboldu ya da kaybolmak üzere. Bu öğrencilerin eğitimlerine devam ederken, bir yandan da usta-çırak bağı içinde esnafımızın yanında geleceğe hazırlanması çok değerli.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.