The Economist: Amerika Bölünmüş Devletleri

Posted by

Dünya gündemine dair yayınladıkları birçok kapakla tartışmaların fitilini ateşleyen İngiliz The Economist, bir müddettir düşük de olsa polemik konusu olan “Amerika Birleşik Devletleri dağılacak” teorisini kapağına taşıdı.

ABD’de geçmişten beri süregelen ırkçılık, gelir dağılımındaki eşitsizlik ve eyaletler ortasındaki yasal uygulamalar ortasındaki uyumsuzluk, son vakitlerde ülkenin dağılacağı telaffuzlarını daha da artırdı.

İÇ SAVAŞ KORKUSU

Özellikle Cumhuriyetçi Donald Trump’ın yönettiği periyotta ülkedeki toplumsal çatlaklar giderek daha da derinleşti, Demokrat aday Joe Biden’ın seçimleri kazanmasının akabinde yaşanan Kongre binası baskını, ABD’de yeni bir iç savaş korkusunu doruğa taşıdı.

Biden idaresindeki ABD, her ne kadar bu bağlamda, eyaletlerin birlikteliği manasında sağlam bir çizgide görünüyor olsa da durum göründüğü üzere değil.

KALİFORNİYA VE TEKSAS’TA KBUL EDİLEN İKİ YASA

ABD’nin içinde bulunduğu bu durumu, her kapağı tartışma ve tahlillere bahis olan The Economist de ele aldı.

İngiliz mecmuası, ABD’de iki eyalette, Kaliforniya ve Teksas’ta kabul edilen iki yasaya dikkat çekti. Mecmua, eyalet meclislerinden geçen bu maddelerin, federal hükümete karşın uygulamaya konduğunu ve bu durumun, ülkede mevcut tansiyonu daha da artıracağını yazdı.

“AMERİKA BÖLÜNMÜŞ DEVLETLERİ”

Derginin kapağında “Amerika Bölünmüş Devletleri” manşeti, altındaki fotoğrafta de üzerindeki sütun ikiye ayrılmış ve bacakları açılmış halde durmaya çalışan özgürlük heykeli yer aldı.

KALİFORNİYA’DA 2035’TEN SONRA AKARYAKIT ARAÇ YASAĞI

Yazıdan bir kesitte ise şu sözler yer aldı:

“25 Ağustos’ta Kaliforniya’da, araba sanayisini tekrar şekillendirecek, karbon emisyonlarını azaltacak ve eyaletin elektrik şebekesini zorlayacak bir hareket olan, akaryakıtla çalışan arabaların satışı 2035’ten itibaren yasaklandı.

TEKSAS’TA KÜRTAJ YASAĞI

Aynı gün Teksas’ta da tecavüz yahut ensest istisnası olmaksızın, hamile kaldığı andan itibaren bayanların kürtaj hakkı yasaklandı. Kürtaj yaptıranlar 99 yıla kadar mahpus cezasıyla karşı karşıya.

“EYALETLER ÖFKELİ BİR REAKSİYONLA SİYASET ÜRETİYOR”

Bu iki olay ilgisiz görünebilir, fakat bunlar kıymetli bir eğilimin belirtileridir. Washington, büyük ölçüde tıkanmış olabilir, lakin eyaletler öfkeli bir reaksiyonla süratle siyasetler yapıyorlar.

Teoride, bu makûs bir şey değil. Amerika’nın hangi siyasetlerin işe yarayıp hangilerinin çalışmadığını test etmek için “50 laboratuvarı” var. Beşerler yaşamayı seçebilir ve şirketler, pandemi sırasında birçok kişinin yaptığı üzere, tercihlerinin lokal kurallara yansıtıldığı ve ekseriyetle daha az kısıtlamaya sahip eyaletlere taşındığı yerlerde faaliyet göstermeyi seçebilir.

ABD’NİN BÖLÜNMEYE YAKIN OLDUĞUNUN GÖSTERGESİ

Her devlet, vergilerin tartısı ile kamu hizmetlerinin cömertliği ortasında kendi istikrarını kurabilir Rastgele bir devlet, daha uygun okullara yahut iş düzenlemelerine sahip komşularından öğrenerek ulaşabilir.

Ancak bu iki olay, tıpkı vakitte ABD’nin, Birleşik Devletler’in bölünmeye ne kadar yakın olduğunun da bir göstergesi.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.