Türkiye’de Polis, Öğretmen Gibi Kamu Görevlileri Tarafından Taciz Edildiğini Anlatan Kullanıcılar

Yaşadığımız kültür nedeniyle dünyanın birçok yerinde kadınların iş ve özel hayatında ezildiğini, tacize ve şiddete maruz kaldığını biliyoruz. Türkiye’de ise kadınların yaşadığı talihisiz olaylara sık sık tanık olabiliyoruz. Aynı şekilde sosyal medyada da bir kadın emniyet görevlisi tarafından taciz edildiğini iddia edince dikkatleri üzerine çekti. Kadının anlattıkları sosyal medyada viral oldu. Diğerleri de başlarına gelen benzer hikayeleri anlattılar. İşte yazılanlar…

Cinsiyete dayalı toplumsal ve biyolojik farklılıklar nedeniyle kadınlar yüzyıllardır hem özel hem de iş hayatlarında tacize maruz kalıyorlar.

Ülkemizde yüzlerce kadın “sadece savunmasız olduğu için” katledildi ve ölmeden önce işkenceye maruz bırakıldı.

Ancak kadınlar sözlü ya da fiziksel istismarı yalnızca kocalarından ya da babalarından görmüyor.

Kadınların her an, her yerde yaşadığı bu can sıkıcı olaylar sokakta, markette hatta sığındıkları güvenli yerlerde bile devam ediyor.

Bütün bunları bildiğimiz için de her türlü taciz olayı tüylerimizi diken diken etmeye yetiyor. Geçtiğimiz günlerde bir Twitter kullanıcısı da yaşadığı tacizi anlattı.

Bilinmeyen bir sebepten bulundukları polis karakolunda kendisi ile ilgilenen bir görevlinin daha sonra kendisini rahatsız ettiğini iddia etti.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda isimini öğrenen polisin sosyal medya üzerinden kendisini bulup eklediğini söyleyen kadına onlarca yorum da geldi.

İşte o tweet:

Kimisi anlatılanlara inanmadı ancak kimisi de başından geçen benzer olayları anlattı: “Avukatın tacizine uğramıştım.”

??

Sandık görevlisi hatta doktor bile…

Kadıköy Söğütlüçeşme’de bekçiler aynını o zamanlar da ki kız arkadaşıma yapmışlardı…”

“Depremden sonra Afad’ı arıyordum başvuru durumum için telefonlara asla ulaşılamıyordu instadan dönüş yapıyorlardı sağolsunlar.”

“Olay için numaranı alıp akşam nasılsın yazıyorlar, cevaplamazsan işinle ilgilenmiyorlar.”

“Trafik çevirmesinden sonra aynı şeyi yaşamıştım instadan bulmuştu. Mesajlara karşılık vermeyince ses kaydı atıyordu.”

“Sınavlarda gözetmen olanlarda bulup ekliyor.”

“Seçimde görevli olduğum yere 1-2 km yürümem gerekiyordu. Yolda görüp polis aracıyla bıraktılar sağolsunlar. O günden beri cevap alamamasına rağmen her hafta arıyor, yazıyor. Polis sapığı olmayan kadın kalmadı ülkede.”

“İzmir’de aracımızı park edip denizi izlerken jandarma gelip kimlik kontrol diyerek kimliklerimizi almıştı. Gecenin devamında arkadaşıma Instagram’dan bir mesaj geldi. “Ben X, bugünkü jandarmayım. adını kimliğinden gördüm. Tanışalım mı ?”. “

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx