Ünlü karikatürist badanacı oldu

Posted by

Penguen’deki ‘Dudullu Postası’ köşesiyle bilinen, karikatürist Serkan Yılmaz, pandemi devrinde çalışamadığı için ekonomik kahırlar yaşadı. Yılmaz, biriken borçlarını ödemek için, baba mesleği olan boya badana yapmaya başladı. Yaklaşık bir aydır okurlarının konutlarında boya-badana yapan ünlü karikatürist, duvarları boyarken bir yandan da onlarla sohbet ediyor. İzlediği bir dizide, karakterin ‘Yalnızca cesurların işidir badana yapmak’ repliğinden ilham alarak boya badana işine başladığını söyleyen Yılmaz, karikatürist olarak kâfi para kazanamadığını tabir etti.

DİZİ REPLİĞİNDEN ETKİLENDİ BADANACILIĞA BAŞLADI

Pandemi devrinde sanatkarların çok güç vakitler geçirdiğini belirten Serkan Yılmaz, “Boya işine girmem izlediğim bir dizide badanacı karakterinin ‘Yalnızca cesurların işidir badana yapmak’ kelamından etkilenerek başladı. Bob Ross ‘Yalnızca cesurlar fotoğraf yapabilir’ der, fırça efektleriyle, ağaçları bulutları oluştururken rahat olun der. Ben de bu teknikleri biliyorum dedim, boyacılıkta baba mesleğim deyip başladım. Badanacılığa canım istediği için girdim. Bu işi yaptığım için bedenen de çok güzel hissediyorum kendimi. Akşama kadar çok çalıştığım için bedenim memnunluk hormonu salgıladı” dedi.

“BADANACILIK BENİ GEÇİNDİRİYOR”

Yılmaz karikatür dünyasının internete geçtiğini, sarı sayfa periyodunun bittiğini belirterek, “Karikatürün biteceğini düşünmüyorum, tekrar birisi çizer ve internetten yayınlamaya başlar. İnternetten takipçi kasıp sponsor bulmak istemedim ve badanacılık yapıp paramı almak istedim. Olağan bunu seçmemin en kıymetli nedeni ekonomik sebeplerdi. Karikatür son devirde geçinmek için âlâ bir yol değil. Her vakit, karikatüristliğin yanında kesinlikle bir ‘B’ planınız olsun derlerdi. Sanat işi tam inanç vermez, ne vakit biteceğini bilemezsiniz. Çok harcamaları olan bir insan değilim, badanacılık beni geçindiriyor. Okurların konutlarını boyamak çok hoş. Zanaat kısmını çok seviyorum, sanat kadar hoş bir şey. Sanat yapıp, ‘işte bu sanat’ demek de var, boya yapıp ‘güzel’ demek de var. Şu an çizim yapmıyorum, faal olarak boyacılık yapıyorum” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.