Yargıtay: Maddi durumun uygun olması velayetin verilmesi için tek kriter olamaz

Posted by

Yargıtay Hukuk Genel Heyeti, çocuklara babanın ailesi tarafından maddi istikameti ile daha uygun bakılıyor olmasını velayet nedeni sayan lokal mahkemenin kararını bozdu. İstanbul Anadolu 9. Aile Mahkemesinde görülen boşanma davasında, koca ve bayan birbirlerini suçlayarak boşanmak istediklerini ve çocuklarının velayetinin de kendisine verilmesini istedi. Mahkeme çifti boşadı ve “Çocukların babalarının yanında kalmasının onların faydasına olduğu” gerekçesiyle velayeti babaya verdi.

İtiraz üzerine davaya bakan Yargıtay, velayet kararını bozdu. Mahallî mahkeme direnince evrak Yargıtay Hukuk Şurasına geldi.

İHTİYAÇLARIN KARŞILAMASI VELAYET SEBEBİ SAYILAMAZ

Dosyayı inceleyen Konsey, mahallî mahkemenin kararını bozarak, çocukların muhtaçlıklarının karşılanmasının velayet sebebi sayılamayacağına hükmetti. Velayette anne ile babanın istek ve beyanlarından fazla çocuğun menfaatlerinin dikkate alınmasının mecburî olduğuna işaret eden Konsey, maddi durumun güzelliğinin tek başına kanıt olamayacağını belirtti.

Çocukların anne yanında kalmasının onların vücudu, fikri ve ahlaki gelişmesine pürüz olacağı istikametinde önemli kanıtları bulunmadığına dikkat çekilen kararda, “Küçük yaşta evlendirilip üst üste dünyaya gelen üç çocuğuna kavuşmak için gayret eden bir annenin varlığı yadsınarak sadece ortak çocukların davalı babanın ailesi tarafından bakım, eğitim ve sıhhat muhtaçlıklarının yeteri kadar karşılanıyor olması sebebiyle fiilen velayet hakkını kullanmayan babaya velayetin tevdi edilmesi yanlışsız görülmemiştir” denildi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / YEŞİM ERASLAN

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.