Yunanistan’da dinleme skandalı Çipras’a uzandı: Mesai arkadaşları izlendi

Posted by

Komşu Yunanistan’da telefon dinleme skandalı gündemdeki yerini korurken, ulusal basına yansıyan son bilgilere nazaran kriz ana muhalefet partisi Syriza ile eski başbakan Aleksis Çipras’a ulaştı. CNN Yunanistan’da yer alan yeni bir habere nazaran savcılık, “Bam” isimli gazete tarafından “çok saklı yahut gizli” olarak işaretlenen ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı’nın (EYP) evraklarının yayınlanması sonrasında yeni bir soruşturma başlattı.

Yüksek Mahkeme Savcılığı, Ceza Kanunu’nun 252. unsuru uyarınca resmi sırların yasadışı kullanımı kabahatinin işlenip işlenmediğinin araştırılacağı bir ön soruşturma buyruğu verdi. Buyruk uyarınca gazetenin editörü için tutuklama kararı alındı.

‘SAVCILIK ONAYI YOKTU, YASADIŞIYDI’

“Bam” isimli gazete “Çipras mesai arkadaşlarını dinliyordu” başlıklı bir haberle, geçtiğimiz yıllarda EYP’in eski başbakana yakın duran siyasetçileri izlediğini öne sürdü. Gazetenin haberine nazaran, Syriza hükümeti yetkililerinin cep telefonları en az iki ay boyunca (Ocak 2016’dan Şubat 2016’ya kadar) EYP tarafından takibe alındı. Gazete birebir vakitte “savcılık onayı olmadığı için bu dinlemelerin yasadışı olduğunu” belirtti.

“Bam” gazetesine nazaran “(eski istihbarat şefi döneminde) EYP’nin maksadında, başkalarının yanı sıra, Syriza hükümetinin eski genel sekreteri Spyros Sayas ve TAIPED’in eski lideri ve Kalkınma Bakan Yardımcısı Stergios Pitsiorlas vardı.

KATAR BUYRUĞUNUN ‘SÖZDE’ YATIRIMI

Yunanistan istihbaratının, ülkenin üçüncü büyük partisinin başkanıyla birlikte bir küme gazeteciyi izlediği ortaya çıkmıştı. Skandal sonucunda EYP Müdürü ile Başbakan Kiriakos Miçotakis’e çok yakın bir isim vazifesinden istifa etmek durumunda kalmıştı. CNN Yunanistan’a nazaran Sayas ve Pitsiorlas, Katar Emiri’nin Yunanistan’da kelamda yatırımıyla ilgili bir dolandırıcılık skandalının araştırılması kapsamında EYP tarafından teknik takibe alındı.

‘DİNLEMELERE MÜSAMAHA YOK’

Syriza’nın temsilcileri EYP’in yeni müdürüyle bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının akabinde açıklama yapan Syriza vekili Olga Gerovassili, şu sözleri kullandı:

“Gün ışığına çıkan ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı’nın kimi üst seviye yetkililerinin meşhur dinleme-izleme sıkıntısıyla ilgili gereçlerin imha edilmesi istikametinde buyruklar verdiğinin ortaya çıkmasının akabinde, Ulusal İstihbarat Teşkilatı’nın yeni müdürüyle görüşme talep ettik. Tasalarımızı söz etmek, ısrarcı olmak, derinlemesine bir soruşturmanın gerekliliğini vurgulamak ve her halükârda bu tıp uygulamalara müsamaha gösterilmeyeceğini belirttik. Tartışmamızın konusu buydu. Şu anda ülkenin siyasi hayatını sarsan böylesine kıymetli bir mevzuyu, bir skandalı yakından takip ediyor olacağız. Açıkçası, hiçbir kanıtın örtbas edilmemesi ve hasebiyle bu skandalın bir noktada açığa çıkması için dikkatimizi daima olarak bu hususa odaklamaktan öbür bir şey yapamayız.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.