Asır Plast işçileri grevde

Kartal’da bulunan Asır Plastik fabrikasında bir süredir maaşlar ödenmiyordu. Fabrikanın patronları son yaptıkları toplantıda işçilere, içerdeki maaşlarının ödeneceğinin, üretime devam edeceklerinin garantisini verdi. Ancak bundan tam 28 gün önce Asır Plastik patronları, 120 işçinin özlük haklarını gasp edip, fabrikanın içini boşaltarak yurt dışına kaçtı. Fabrikaya haklarını aramak için gidip karşılarında muhatap bulamayan işçiler direnişe başladı.

İŞÇİLER 3 AYDIR MAAŞ ALAMIYOR

Garanti BBVA Genel Müdürlüğü önünde eylem yapan işçiler, şu açıklamayı yaptılar: “Patron-banka-devir alacak firma arasında oyalanan işçiler neredeyse 3 aydır maaş alamıyor. Tüm bunlar yaşanırken Garanti BBVA Leasing ilk günden temsilcilerini fabrikanın kapısına dikti. Fabrikada bulunan makinelerin bedelinin yüzde 40’ı ödenmiştir, kiralama yüzde 60 oranında şekillenmiştir. Makineler için ödenen her kuruşta bugün hakkı gasp edilen emekçinin alın teri vardır. Garanti BBVA Leasing kendi alacaklarının dışında işçilerin makineler üzerinde hak edişini ödemek zorundadır.

Asır plastik işçileri 28 gündür direndiklerini belirterek, şu ifadeleri kullandılar: “Savcılığa yaptığımız suç duyuruları patronun itirazları ile sonuçsuz kaldı. Fabrika önünde direnirken polis şiddetiyle karşı karşıya geliyoruz ama Asır Plastik işçiler 28 gündür direniyor ve bütün haklarını alana kadar direnmeye devam edecek. Buradan Asır Plastik patronlarına ve işledikleri suça ortak olan Garanti Leesinge sesleniyoruz: İşçiler açken size huzur yok! İşçilere bir an önce hakları ödenmezse, Asır Plast işçilerinin talepleri ve çağrıları doğrultusunda eylemlerimize devam edeceğiz.”(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx