Bir profesyonele göre: Evinizi hızlı ve verimli bir şekilde nasıl temizlersiniz?

Ev temizliği, özellikle çalışan kişiler için tam bir eziyete olarak görülür. Tüm gün iş yerinde çalıştıktan sonra eve gelince dağınık bir görüntüyle karşılaşmak da çok can sıkıcı bir hal alıyor.

Evinizi hızlı ve verimli bir şekilde temizlemek için ünlü temizlik şirketleri otellerde uyguladıkları yöntemleri paylaştı. Ve bu yöntemin en önemli püf noktası plana sadık kalıp, hızlı hareket etmek ve temizleyip çıktığınız odaya tekrar geri dönmemektir. Bu sayede evinizi hızlı ve verimli bir şekilde temizleyebileceksiniz.

Evinizi hızlı ve verimli bir şekilde temizlemek için izleyeceğiniz yol haritasını sizler için hazırladık. Tek yapmanız gereken yatak odasından başlayıp oturma odasıyla temizliği bitirmek. Plana sadık kalarak yaklaşık 1 saat içinde tertemiz ve lekesiz bir eve sahip olacaksınız.

İşte adım adım evinizi hızlı ve verimli bir şekilde temizlemek için izlemeniz gereken yol haritası…

EVİNİZİ HIZLI VE VERİMLİ BİR ŞEKİLDE TEMİZLEYİN

Adım 1: Yatak Odalarını Temizleyin

Evinizi hızlı ve verimli bir şekilde temizleme adımlarında yatak odası temizlemek için oda başına yaklaşık 15 dakika ayırın.

 • Etrafı toparlayın.

Evinizi hızlı ve verimli bir şekilde temizlemek için öncelikle yatak odalarından başlamalısınız. Yatak odasına girdiğinizde öncelikle kirli nevresimleri ve çarşafları çıkarın. Şifonyer veya komodin üzerinde olan eşyaları ayıklayın. Çöpe atılacak olanları bir çöp poşeti içerisine atın. Gereksiz kalabalığı çekmece içlerine kaldırın. Odanın içerisinde varsa eğer çöp kutusu, içini boşaltın.

 • Yatağınıza yeni nevresim takımı takın.

Kirlileri ayırdıktan sonra yatağınızın dilerseniz üzerinden bir süpürme işlemi yapabilirsiniz. Ardından yeni ve temiz nevresimleri yatağınıza geçirin.

 • Hızlıca toz alın.

Nemli bir mikrofiber bez ile kapıya en yakın köşedeki yerden mobilya üzerindeki tozları almaya başlayın. Toz bezi her yere bir kere temas edecek şekilde önce mobilya üzerindeki objelerin ardından mobilya yüzeyini temizleyecek şekilde saat yönünde ilerleyin. Tam turu tamamladığınızda kapının yanına yani başladığınız noktaya dönmüş olacaksınız.

 • En uzak noktadan süpürmeye başlayın.

Evinizi hızlı ve verimli bir şekilde temizlemek için kapıya en uzak noktadan süpürmeye başlayın. Eğer yatak odanızda halı varsa önce onu kaldırın ve altını süpürün ardından halıyı serin ve üzerinden bir kere geçin.

 • Hızlıca paspas atın.

Süpürme işlemi bittikten sonra paspasınızı alın ve yine kapıya en uzak noktadan başlayın. Geri geri gelerek her yeri güzelce paspaslayın ve kapıdan çıkın.

Adım 2: Banyoyu Temizleyin

Evinizi hızlı ve verimli bir şekilde temizleme adımlarında banyo temizliği için yaklaşık 10 dakika ayırın.

 • Ön hazırlığı yapın.

Evinizi hızlı ve verimli bir şekilde temizlemek için şimdi sırada banyo var. Banyoyu temizlerken vakit kaybetmemek için öncelikle lavaboya, duşa, küvete leke çözücü çok amaçlı temizleme spreyinizi sıkın. Siz diğer işlemleri hallederken sprey işlevini göstermek için vakit bulacaktır. Bu sırada çöp kutusunu boşaltın ve çöp poşetini değiştirin.

 • Tuvaleti hızlıca temizleyin.

Tuvaletin içerisine bir miktar karbonat dökün ve tuvalet fırçası ile güzelce fırçalayın. Fırçalama işlemi bittikten sonra klozetin kapağını kapatın ve sifonu çekin. Temiz bir mikrofiber beze çok amaçlı sprey sıkın ve tuvaletinizin diğer yerlerini ve rezervuarın dışını güzelce silin.

 • Banyo aynasını temizleyin.

Banyoda bulunan aynanın üzerine cam temizleme suyu sıkın ve yukarıdan aşağıya oval hareketler ile güzelce temizleyin.

 • Lavaboyu temizleyin.

Lavaboyu etkili temizlemek için orta yumuşaklıkta bir diş fırçası kullanın. Ulaşılması zor yerleri güzelce fırçalayın. Köşeleri temizledikten sonra nemli bir havlu kâğıt ya da temiz nemli bir bez ile arkadan öne doğru silmeye başlayın. Yatay bir şekilde hem tozları alın hem de tüm lavaboyu ve tezgâhı temizleyin.

 • Duş kabinini temizleyin.

Duş kabinini tamamen ovmanıza gerek yok. Bunun yerinde nemli bir bez ile hızlıca silin ve kapı kısımlarını da silerek işlemi bitirin.

 • Hızlıca süpürün ve ardından paspas atın.

Evinizi hızlı ve verimli bir şekilde temizlemek için banyoda uygulayacağız son aşama kapıya en uzak noktadan başlayarak önce süpürmek ve hemen ardından paspas atmak.

Adım 3: Mutfağı Temizleyin

Evinizi hızlı ve verimli bir şekilde temizleme adımlarında mutfak temizliği için yaklaşık 12 dakika ayırın.

 • Bulaşıkları ortadan kaldırın.

Evinizi hızlı ve verimli bir şekilde temizlemek için sıra mutfak temizliğinde. Bulaşık makinenizin içerisine etrafta yıkanmayı bekleyen ne kadar bulaşık varsa hızlıca istifleyin ve yıkama döngüsünü başlatın.

 • Tezgâh üzerindeki kalabalığı kaldırın.

Tezgâh üzerinde duran ve yerine yerleştirilmemiş tüm malzemeleri hızlıca yerine yerleştirin. Erzak kutusuna koyulacak malzemeleri kutularına yerleştirin ve çöpleri boşaltın. Unutmayın ki mutfak tezgâhınız ne kadar boş ve düzenli olursa mutfağınız o kadar temiz görünür.

 • İnatçı lekeleri temizleyin.

Mutfak tezgâhındaki kalabalığı kaldırdınız ve kirli yüzeyler ortaya çıktı. Nemli bir bez ile hem ocağınızı hem de tezgâhınızın üzerini güzelce silin. Eğer çıkmayan inatçı kirler varsa kredi kartı gibi sert bir kart ile kazıyın. Mutfak temizliğinde oldukça sık kullanılan sihirli sünger ile de temizleyebilirsiniz.

 • Kalıntıları alın.

Tezgâhı temizledikten sonra kalan kirli kalıntıları da temizleyin. Bunun için temiz bir beze çok amaçlı sprey sıkın ve arkadan öne doğru güzelce temizleyin.

 • Elektronik aletleri temizleyin.

Buzdolabı, bulaşık makinesi ve ocağı nemli bir bez ile güzelce silin ve dış yüzeyindeki lekelerinden arındırın.

 • Hızlıca süpürün ve paspas atın.

Evinizi hızlı ve verimli bir şekilde temizlemek için mutfakta uygulayacağınız son aşama her zaman olduğu gibi kapıya en uzak köşeden başlayarak mutfağı süpürmek. Süpürme işlemi bittikten sonra aynı şekilde temiz bir su ile paspas atarak kapıdan çıkın.

Adım 4: Oturma Odasını Temizleyin

Evinizi hızlı ve verimli bir şekilde temizleme adımlarında oturma odası temizliği için yaklaşık 15 dakika ayırın.

 • Odayı hızlıca tarayın.

Evinizi hızlı ve verimli bir şekilde temizlemek için son aşama oturma odası temizliği. Oturma odasını hızlıca temizlemek için öncelikle neyin kendi yerinde olmadığını fark etmek için hızlıca bir göz taraması yapın ve eşyaları kendi yerlerine yerleştirin. Kumandaları çekmece içlerine koyun ve varsa dergileri düzenli şekilde istifleyin.

 • Odanın tozunu alın.

Odanın tozunu yatak odasında uyguladığınız yöntem ile alın. Kapıya en yakın köşeden toz almaya başlayın ve saat yönünde ilerleyip tekrar kapının orada bitirin. Tozun havada uçmadan yere düşmesi için aşağıdan yukarı olacak şekilde toz alın.

 • Cam yüzeyleri temizleyin.

Oturma odaları her zaman en çok vakit geçirilen alan olduğu için öncelikle camları ve cam yüzeyli alanları temizlemek gerekir. Cam yüzeylerin üzerine cam temizleyici püskürtün ve dairesel hareketler ile temizleyin.

 • Hızlıca süpürün ve paspas atın.

Evinizi hızlı ve verimli bir şekilde temizlemede son aşama her zaman olduğu gibi oturma odasını süpürmek ve ardından silmektir. Oturma odasının kapıya en uzak köşesinden süpürün ve ardından paspas atıp odadan çıkın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx