Boğaz ağrısına birebir! 5 dakikada rahatsız edici acı hissinden kurtulmanın yolu

1-AĞRILARIN YÜZDE 90’I VİRAL

Boğaz ağrılarının yaklaşık yüzde 90’ı viral enfeksiyonlar nedeniyle meydana geliyor. Soğuk algınlığı, grip, mononükleoz, koronavirüs, kızamık, suçiçeği, kabakulak gibi viral hastalıklarda boğaz ağrısı yaygın olarak görülüyor. Bu nedenle geçmeyen ve ateşle devam eden ağrılarda mutlaka uzmanlara danışılmalı.

2-ÜŞÜTMEYE BAĞLI BASİT BİR AĞRI

Üşüttüğünüzün farkındaysanız ve boğaz ağrısı şikayetiniz varsa öncelikle boğazınızı sıcak tutmanızı öneririz. Hem içeriden hem de dışarıdan sıcak tutmayı başardığınızda iyileşme sürecenin hızlandığını fark edeceksiniz. Bunu boyunluk olarak kullanılan bufflarla ve sıcak içeceklerle sağlayabilirsiniz. Bitki çayları özellikle iyi gelecektir.

3-SUSUZLUĞA BAĞLI AĞRI

Vücut susuz kaldığında baş dönmesi ve tükenmişlik yaşanmasının yanında ağızda ve boğazda kuruluk ortaya çıkar. Boğazda kuruluğa neden olan dehidrasyonun önüne geçmek için gün içinde yeterli sıvı tüketmek gerekir. Boğaz kuruluğu genellikle insanlarda boğazda kuruluk hissi oluştursa da bazen farklı belirtilerle de kendini gösterebilir. Öksürük, nefes darlığı, seste kalınlaşma ve boğaz ağrısı gibi çeşitli rahatsızlıklar boğaz kuruluğu belirtisi olarak da ortaya çıkabilir.

4-GARGARA YAPIN

Nemlendirici kullanarak odayı nemlendirmek veya buhar banyosu yapmak da boğazdaki kuruluğu azaltarak ağrının azalmasına yardımcı olabilir. Gargara yapmak, boğazdaki bakterileri temizleyerek ağrıyı hafifletir. Eğer bunun için doğal bir yol arıyorsanız, tuzlu su, papatya, rezene, adaçayı veya nane çayı gibi doğal ürünlerle gargara yapabilirsiniz.

TAMAMEN DOĞAL AĞRI KESİCİLER

Boğaz ağrısında nane, zencefil, papatya, ekinezya, ıhlamur ve hatmi gibi bitki çayları içmek son derece etkilidir. Hem doğal hem de aromatik olmaları hoşunuza gidebilir. Bunun yanında hoş kokuları da bulunduğunuz ortamı ve sizi de rahatlatacaktır. Ayrıca sıcak su, limon ve bal karışımı içmek de boğaz ağrısını rahatlatır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx