Domuz Kanından Elde Edilen Maddeyle İnsanlarda Yaşlanmanın Önüne Geçilebilir

Domuz kanında bulunan gençlik sırrı E5 ile bilim insanları sıçanlarda zamanı geri sarmayı başardı. Bu mucizevi keşif, kırışıklıklar ve yaşlılık lekeleriyle vedalaşmamızın habercisi olabilir. Detaylar içerikte. ?

Kaynak: 1

Araştırmacılar, domuz kanından elde edilen bileşiklerle üretilen ve “E5” olarak adlandırılan terapötik bir maddenin sıçanlarda yaşlanmayı geri çevirebildiğini ortaya koydu.

Çalışmada genç domuzların kanından türetilen bu madde yaşlanan sıçanlara enjekte edildiğinde biyolojik saatlerini ortalama %70 oranında geriye çevirebildiği gözlemlendi.

Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, karmaşık nanopartiküller ve genç domuz plazması kullanılarak oluşturulan E5 maddesinin sıçanların kan, kalp ve karaciğer gibi çeşitli dokularının biyolojik yaşını önemli ölçüde düşürdüğünü tespit etti.

Ayrıca, hipotalamus üzerinde daha az belirgin fakat istatistiksel olarak anlamlı bir gençleştirme etkisi saptandı.

Çalışmanın yazarlarından Steve Horvath, E5’in epigenetik gençleştirme üzerindeki etkisinin büyüklüğüne başlarda inanmakta zorlandığını belirtiyor fakat kemirgenler üzerinde farklı laboratuvarlarda yapılan benzer çalışmaların bu bulguları güçlü bir şekilde desteklediğini ekliyor.

Bulguların memeliler arasında paylaşılan biyolojik mekanizmalar hakkında da fikir verdiği belirtiliyor.

Bu sonuçlar insan deneyleri için henüz erken olsa da araştırmacılar, gençleştirme tedavisinin gelecekte hastalıkları tek tek tedavi etmek yerine, hastalığın ortaya çıkma riskini azaltmak için kullanılabileceği konusunda iyimser.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx