Filistinli aktivist Ahed Tamimi Batı Şeria’da gözaltına alındı

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Filistinli aktivist Ahed Tamimi’nin işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde bulunan evine baskın yaparak Tamimi’yi gözaltına aldı.

Tamimi’nin annesi Neriman Tamimi, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Nebi Salih beldesindeki evlerine baskın yapan İsrail güçlerinin kızını gözaltına aldığını doğruladı. Neriman Tamimi, İsrail askerlerinin baskın sırasında evlerine zarar verdiklerini ve kullandıkları cep telefonlarına da el koyduklarını dile getirdi. Ahed Tamimi’nin babası da birkaç gün önce İsrail güçleri tarafından gözaltına alınmıştı.

BEN-GVİR’DEN ORDUYA TEŞEKKÜR

İsrail’in Haaretz gazetesi de konuya ilişkin haberinde, Tamimi’nin Arapça ve İbranice yaptığı bir sosyal medya paylaşımının ardından gözaltına alındığını, Tamimi’nin söz konusu mesajında Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimcileri öldürmekle tehdit ettiğini yazdı.

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir de sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden Ahed Tamimi’nin gözaltına alınma anının bir fotoğrafını paylaşarak İsrail askerlerine ‘bir teröristi gözaltına aldıkları için’ teşekkür etti. İsrail ordusundan yapılan açıklamada ise Tamimi’nin ‘terörü teşvik ettiği’ iddiasıyla gözaltına alındı ifade edildi. AFP haber ajansına konuşan bir İsrail ordu sözcüsü, Tamimi’nin ifadesi alınmak üzere İsrail güvenlik güçlerine sevk edildiği bilgisini verdi.

Tamimi, 2012 yılında erkek kardeşini korumak için bir İsrail askeriyle karşı karşıya geldiği görüntülerinin basına yansımasının ardından adını duyurmuş, 2017 yılında Nebi Salih’teki evinin önünde iki İsrail askerine vurduğu görüntülerin ardından gözaltına alınmış, ardından 8 ay tutuklu kalmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx