Futbolseverler kadın hakemin bu kararını konuşuyor

26 Kasım Pazar günü gerçekleşen BAL 11. Grup karşılaşmasında Elazığ Aksarayspor-12Bingölspor maçını yöneten Perihan İlçektay’ın verdiği kırmızı kartlar tartışma konusu oldu.

Aksarayspor – 12 Bingölspor maçının kadın hakemi Perihan İlçektay, hem faul yapan futbolcuya hem de faul yapılan futbolcuya kırmızı kart gösterdi.

12Bingölspor’un önünün kesilmesine yönelik bir hamle olarak değerlendirilen hakem kararlarının maçın skoruna doğrudan etki ettiği savunulurken, yaşananlar tek tek paylaşılıp yöneltilen sorulara da yanıt istendi;

İşte o Açıklama

26.11.2023 pazar günü oynadığımız Elazığ Aksaray spor maçında Maçın hakem heyeti tarafından kulübümüzün aleyhine açıkça ve art niyetli bir tutum sergilenmiş ve bu durum maçın sonucuna doğrudan etki etmiştir. Bu sebeple kamuoyu nezdinde maçın hakem heyetine şu soruları sormak istiyoruz.

1-İlk olarak, Maçın 15. ve 85.dakikalarında, görüntülerden de çok açık ve net bir şekilde görüldüğü üzere maçın orta hakemi Perihan İLÇEKTAY her iki pozisyonda da ofsayt kararı vererek oyun kurallarına aykırı bir şekilde oyunu durdurmuştur. Soruyoruz! Maçın yardımcı hakemi ofsayt bayrağını kaldırmadığı halde orta hakemin futbol müsabaka kuralları çerçevesinde ofsayt kararı vererek oyunu durdurması mümkün müdür?

2-Yine, yayınlayacağımız görüntülerde maçın 64.dakikasında oyuncumuz Umut Pusat’a rakip oyuncunun bir hayli sert ve sakatlamaya yönelik yapmış olduğu faulde hakem Perihan İLÇEKTAY’ın her iki oyuncuya da kırmızı kart göstermesinin altında yatan sebep nedir! mantıksızca olacak ancak sormak istiyoruz, Hakem Perihan İLÇEKTAY’a göre faulü kim yapmıştır. Ayrıca Kırmızı kart gösterilen oyuncumuz Umut Pusat’ın kırmızı kartı iptal edilmemesine karşın oyuna nasıl devam edebilmiştir.

3-Bir diğer görüntüde ise Maçın 58.dakikasında maçın orta hakemi Perihan İLÇEKTAY, yapılan müdahalenin ceza sahasının dışında olmasına rağmen tereddütsüz bir şekilde aleyhimize penaltı kararı vermiştir. Maçın yan hakeminin (çizgi)pozisyonun ceza sahasının dışında olduğunu defalarca belirttiği halde kararında ısrar etmesinin altındaki sebep nedir? Söz konusu pozisyonda maçın orta hakemi Perihan İLÇEKTAY’ın görüş açısının bir hayli uzak olmasına rağmen neden yardımcısının uyarısını dinlememiştir. Çok net bir şekilde yan hakemin görüş açısında olan bu pozisyonda kendi kararında diretmesinin sebebi nedir!

4-Maçın görüntülerinden çok net bir şekilde görüleceği üzere 58. Ve 64.dakikalarında yaşanan sırasıyla, penaltı ve kırmızı kart pozisyonlarında oyun 10 dakikaya yakın durmuş, yapılan 8 oyuncu değişikliği ve sakatlıklar ile birlikte bu süre 13 dakikaya çıkmıştır. Maçın orta hakemi Perihan İLÇEKTAY’a sormak istiyoruz hangi gerekçe ile maçın sonuna 6 dakika uzatma vermiştir!

5-Bir diğer, belki de yukarıda sorduğumuz tüm soruların cevabı olan durumda ise şunu sormak istiyoruz! Maçın 4.hakemi devre arasında, maçın orta hakemi olan Perihan İLÇEKTAY’a ‘hocam maçın kontrolünü kaybettiniz, isterseniz siz dinlenin ben devam edeyim’ dediği doğru mudur?

Yukarıda bahsettiğimiz, hakem heyeti arasındaki tüm diyaloglara saha içindeki ve saha kenarındaki herkes net bir şekilde şahit olmuştur. Maç içerisinde tarafımıza yönelik yapılan fahiş hatalar alenen kasıtlı bir şekilde yapılmış ve tüm kamuoyu tarafından da görülmüştür.

Sormak istiyoruz! Maçın orta hakemi Perihan İLÇEKTAY kimin tetiğini tutmak için gönderilmiştir.!!

Bu sebeplerle her maçın bir hayli önemli olduğu ve telafisinin mümkün olmadığı bu sezonda, kulübümüze yönelik art niyetli bir şekilde yapılan fahiş hakem hatalarının kulübümüze karşı organize ve kasıtlı bir şekilde yapıldığının farkındayız. Tüm iyi niyetlerimizi bir kenara bırakarak kararlı duruşumuzu devam ettireceğimizi, gerekli cezalandırmaların da federasyon tarafından yapılmaması ve bu durumun basit hakem hataları olarak nitelendirilmesi halinde kulübümüzün haklarını her platformda sonuna kadar arayacağımız herkes tarafından bilinmelidir.

Kamuoyuna Saygılarımızla Sunuyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx