Kocaeli Rallisi’nden Zaferle Çıkan Castrol Ford Team Türkiye, Şampiyonluğa Koşuyor

Kocaeli Rallisi’nden Zaferle Çıkan Castrol Ford Team Türkiye, Şampiyonluğa Koşuyor

Petrol Ofisi Maxima 2023 Türkiye Ralli Şampiyonası’nda genç pilotlarıyla ilk üç sırayı domine eden Castrol Ford Team Türkiye, sezon bitimine bir yarış kala koşulan Kocaeli Rallisi’nde Markalar Birinciliği’ni kazanarak liderliğini sağlamlaştırdı. Ali Türkkan ve Burak Erdener ikilisi genel klasmanı büyük farkla ilk sırada tamamladı. Efehan Yazıcı ve Sevi Akal da İki Çeker kategorisinde birinciliği elde etti. Adım adım şampiyonluğa ilerleyen Castrol Ford Team Türkiye şimdiden Genç Pilotlar Şampiyonluğu, Sınıf 3 Birinciliği, İki Çeker Şampiyonluğu, İki Çeker Co-Pilot Şampiyonluğu ve Kadın Co-Pilot Birinciliği ünvanlarını elde etti.

Petrol Ofisi Maxima 2023 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın altıncı etabı olan Kocaeli Rallisi, sezon bitimine bir yarış kala nefes kesen bir mücadeleye sahne oldu.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından düzenlenen, Ford Otosan’ın Gölcük ve Yeniköy fabrikalarına da ev sahipliği yapan Kocaeli’nde gerçekleşen ralli, 8 Aralık’ta saat 18:00’de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi önünden start aldı. Pilotlar, 111 km’si özel etap olmak üzere toplam 377 km uzunluğundaki toprak orman yollarında iki gün boyunca hem birbirilerine hem de soğuk ve yağışlı hava şartlarına karşı mücadele etti. Pilotların yeteneklerinin yanı sıra doğru strateji ve lastik seçiminin de sonuçlar üzerinde belirleyici olduğu yarış, 10 Aralık’ta Kocaeli Kent Meydanı’ndaki finiş podyumunda sona erdi.

Castrol Ford Team Türkiye, genç pilotları Ali Türkkan, Efehan Yazıcı ve Mert Yudulmaz ile Kocaeli Rallisi’nde tam kadro yarıştı. Ali Türkkan’ın co-pilot koltuğunda Burak Erdener otururken, Efehan Yazıcı’ya Sevi Akal, Mert Yudulmaz’a ise Özden Yılmaz eşlik etti. Yetenekli pilotları ve güçlü Ford araçlarıyla 2023 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın tüm kategorilerinde iddiasını sürdüren Castrol Ford Team Türkiye, Kocaeli’nde elde ettiği başarılarla sezonun son yarışı olan İstanbul Rallisi’ne son derece avantajlı gitmeyi garantiledi. Öte yandan Ford marka araçlar kazananların tercihi olduğunu bir kez daha kanıtladı, ilk 10’a giren araçların 5’i Ford oldu.

Yarış boyunca etkisini gösteren soğuk hava ve yağış sonrasında ağırlaşan toprak ve çamurlu parkur şartları daha da zorlaştırdı. Bu şartlarda doğru strateji ve lastik seçimi sonucu etkileyen en büyük faktör oldu. Castrol Ford Team Türkiye pilotları Pirelli’nin bu şartlar için özel geliştirilmiş hamurlu toprak ralli lastikleriyle en yüksek performansı yakalamakta zorlanmadı.

Castrol Ford Team Türkiye, tozu dumana kattı

İlk günün en hızlı ikilisi olan Ali Türkkan ve Burak Erdener, Fiesta Rally3 araçlarıyla tüm etapları en iyi dereceyle tamamlayarak günü lider kapattı. Liderliğini ikinci gün de sürdüren ikili, en yakın rakiplerinin 6,5 dakika önünde finişi görerek yarışı farklı bir şekilde kazandı. İkili, Genel Klasman birincisi oldu.

Fiesta Rally4 araçlarıyla güçlü bir performans gösteren Efehan Yazıcı ve Sevi Akal da İki Çeker kategorisini ilk sırada tamamlamayı başardı. Castrol Ford Team Türkiye altyapısından yetişen Sevi Akal Kadın Co-Pilotlar Birinciliğindeki pozisyonunu korudu.

Castrol Ford Team Türkiye, Türkiye Ralli Genç Pilotlar Şampiyonası’nda zirvedeki yerini korumayı da sürdürdü. Podyumun ilk 3 sırasını domine eden takımda Ali Türkkan birinci sırada, Efehan Yazıcı ikinci sırada, Mert Yudulmaz da üçüncü sırada yer alıyor.

Her klasmanda iddialı olan takım; 2023 Türkiye Ralli Markalar Şampiyonluğu, 2023 Türkiye Ralli Şampiyonluğu, 2023 Türkiye Ralli Co-Pilotlar Şampiyonluğu’na sadece bir yarış uzakta bulunuyor. Castrol Ford Team Türkiye, 23-24 Aralık’taki İstanbul Rallisi ile sona erecek olan sezonda 16. şampiyonluk hedefine emin adımlarla ilerliyor.

Kocaeli Rallisi’nde elde edilen sonuçların ardından Castrol Ford Team Türkiye’nin kazandığı ünvanlar şöyle sıralanıyor:

  • 2023 Petrol Ofisi Maxima Türkiye Ralli Genç Pilotlar Şampiyonu- Ali Türkkan
  • 2023 Petrol Ofisi Maxima Türkiye Ralli Sınıf 3 Birinciliği- Ali Türkkan
  • 2023 Petrol Ofisi Maxima Türkiye Ralli Sınıf 3 Co-Pilot Birinciliği- Burak Erdener
  • 2023 Petrol Ofisi Maxima Türkiye Ralli İki Çeker Şampiyonu- Efehan Yazıcı
  • 2023 Petrol Ofisi Maxima Türkiye Ralli Sınıf 4 Birinciliği – Efehan Yazıcı 
  • 2023 Petrol Ofisi Maxima Türkiye Ralli Sınıf 4 Co-Pilot Birinciliği – Sevi Akal 
  • 2023 Petrol Ofisi Maxima Türkiye Rallisi İki Çeker Co-Pilot Şampiyonu- Sevi Akal
  • 2023 Petrol Ofisi Maxima Türkiye Rallisi Kadın Co-Pilot Birincisi- Sevi Akal

Fiesta Rally Cup’ta mücadele doruktaydı, sezonun bitimine bir yarış kala Kupa sahibini buldu.

Kocaeli Rallisi kadar Castrol Ford Team Türkiye’nin her kesimden ralli pilotuna açık olarak düzenlediği, Türkiye’nin en uzun soluklu tek marka ralli kupası olan Fiesta Rally Cup’da da heyecan doruktaydı.

Çağlayan Çelik ve Sedat Bostancı ikilisi Fiesta Rally Cup’ın galibi oldu. Yarışa İran’dan katılan Saber Khosravi ve co-pilotu Hüseyin Çetin ikinciliği elde ederken, yarışın üçüncüsü ise And Sunman ve Mehmet Akif Yalçın ikilisi oldu.

Fiesta Rally Cup’ın R2 sınıfında da Evren Olcay ve Yenal Kaya ikilisi birinciliğe ulaştı.

And Sunman sezon boyu gösterdiği güçlü performansı ve Kocaeli Rallisi’nde kazandığı puanlar ile sezonun bitimine bir yarış kala 2023 Fiesta Rally Cup’da galibiyete ulaşmış oldu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx