Tehlikeye karşı önlem planı… Çin yeni yapay zeka kurallarını açıkladı!

Çinli düzenleyiciler Perşembe günü, hızla büyüyen teknolojinin denetimini artırmaya çalışırken, türünün ilk örneği olan türetici yapay zekayı yöneten kurallara son şeklini verdi.

Çin’in güçlü Siber Uzay İdaresi (CAC), 15 Ağustos’ta yürürlüğe girecek olan yeni düzenlemeyi oluşturmak için diğer birkaç düzenleyici kurumla birlikte çalıştığını söyledi.

ÜRETKEN YAPAY ZEKA NE ANLAMA GELİYOR?

Üretken yapay zeka, yapay zeka hizmetlerinin metin veya görüntü gibi içerikler üretebildiği, hızla büyüyen bir teknoloji alanıdır.

ABD’li OpenAI firması tarafından geliştirilen ChatGPT bunun en bilinen örneğidir ve kullanıcıların sohbet robotunu yönlendirmesine ve sorgulara yanıt almasına olanak tanır.

Yapay zeka endişeleri de beraberinde getirdi…

Bu hizmetler büyük miktarda veri üzerinde çalışmaktadır. Ancak ChatGPT’nin başarısı, rakip hizmetlerin ortaya çıkmasına yol açarak küresel düzenleyiciler arasında teknolojiyle ilgili potansiyel riskler konusunda endişe oluşturdu.

Çinli teknoloji devleri, planlarını açıklayarak ve kendi jeneratif yapay zeka hizmetlerini başlatsa da yapay zeka hizmetlerinin Pekin’in görüşlerine veya ideolojisine aykırı olabilecek içerik üretme potansiyelinin olduğunu düşünüyor.

ÇİN’İN YENİ JENARATİF YAPAY ZEKA KURALLARI

Kurallar, örneğin araştırma kurumlarında geliştirilenler yerine yalnızca genel halka açık olan üretken yapay zeka hizmetleri için geçerli olacaktır.

CAC, üretken yapay zeka hizmetlerinin faaliyet göstermek için bir lisans alması gerekeceğini söyledi. (Bu da internet ortamında yapay zeka ile üretilip paylaşılan bilgilerin bir seri kodu olacağı anlamı taşımaktadır.)

Üretken bir yapay zeka hizmet sağlayıcısı “yasa dışı” içerik bulursa, bu içeriği üretmeyi durdurmak için önlemler almalı, algoritmayı iyileştirmeli ve ardından bu materyali ilgili makama bildirmelidir.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx